Muzejā skatāma fotoizstāde “Ludza liesmās” - Ludzas Zeme

Muzejā skatāma fotoizstāde “Ludza liesmās”

0
(0)

Ludzas Novadpētniecības muzejs aicina visus interesentus uz muzeja veidoto fotoizstādi “ Ludza liesmās”, kad pilsētu 1938. gada 11. jūnijā piemeklēja sirdis stindzinoša nelaime – karstajā vasaras dienā pilsētā izcēlās liels ugunsgrēks. Tagad par liesmu nodarīto postu vēsta vien kādreizējo ludzāniešu atmiņu stāsti, kā arī fotogrāfijās iemūžinātie mirkļi, vēsta muzeja darbiniece Aina Loseviča.

Par šiem notikumiem 1938. gada 1. jūlijā rakstīja žurnāls “Ugunsdzēsējs”: “1938. gada 11. jūnijā īsi pēc pl. 11.00 kriminālpolicijas uzraugs Vārpiņš, kas strādājis apriņķa policijas namā pie tirgus, palūkojies pa logu un ieraudzījis, ka turpat tuvumā no Raidas Buņimovičas koka ēkas jumta Krišjāņa Barona ielā 29 paceļas dūmi. «Buņimovičas mājā izcēlies ugunsgrēks!» viņš iesaucies un steidzies uz nelaimes vietu. Turpat tuvumā atradies arī Ludzas aizsargu pulka komandiera palīgs kapt.-ltn. Frišmanis — vietējās ugunsdzēsēju biedrības priekšnieks. Viņš nekavējoties izziņojis ugunsgrēka trauksmi un par draudošo nelaimi ziņojis Ludzas apriņķa priekšniekam A. Kārkliņam.

Baznīcas tornī iedunējušies zvani, kas iedzīvotājiem vēstījuši ugunsnelaimi.Ne degošā, ne arī apkārtējo namu iedzīvotāji par draudošo postu nekā nezinājuši. Buņimoviča un viņas kaimiņiene Sverdlova mierīgi istabā sarunājušās, kad pie viņām iesteidzies uzraugs un iesaucies: «Glābjaties, māja deg!». Jau pēc 8 minūtēm degošajam namam piesteigušies Ludzas ugunsdzēsēji, kas nekavējoties stājušies pie dzēšanas darbiem. Vējš degošās skaidas cēlis augstu gaisā un metis uz tuvējām ēkām. Ugunsdzēsēji nepaspējuši pat aptvert, kad liesmas parādījušās arī tuvējo triju māju jumtos, bet no turienes pārsviedušās vēl uz citām ēkām. Pēc dažām minūtēm visapkārt jau plosījusies liesmu jūra. Ugunsdzēsējiem tūlīt palīgā piesteigusies vietējā garnizona karavīri. Palīgā steigušies arī iedzīvotāji. Ugunsgrēka dzēšanas virsvadību uzņēmies Ludzas apriņķa priekšnieks A. Kārkliņš, bet visi pārējie pilsētas darbinieki — ar Ludzas pilsētas galvu J. Spridzānu un apriņķa pašvaldību vecāko V. Sloskānu stājušies cīņā ar liesmām.

Karstums radījis spēcīgu viesuli. Tas gaisā rāvis ielas smiltis un pret debesīm cēlis sarkanu dzirksteļu mākoni. Gaisā lidojuši pat lielāki koka gabali. Kamēr dzēsēji ar liesmām cīnījušies Kr. Barona ielā, pienākusi ziņa, ka vējš dzirksteles pārnesis pāri pareizticīgo baznīcai aiz tirgus laukuma, un vairākas mājas jau aizdegušās apmēram 500 metru attālajā Tālavijas ielā. Mazliet vēlāk degošie skaidu gabali pārlidojuši pāri augstajam Odu kalnam un aizdedzinājuši pilsētas kvartālu, kas atrodas Ludzas Lielā ezera krastā. Redzot, ka ugunsgrēks vēršas plašumā un apdraud visu pilsētu, ludzānieši lūguši palīgā apkārtējo pilsētu ugunsdzēsējus.

Ar nepieredzēto ugunsgrēku cīnījās pavisam 21 ugunsdzēsēju komanda. Kopā ar karavīriem, aizsargiem, policistiem, robežsargiem un privātiem iedzīvotājiem, dzēsēju skaits sniedzies pāri 1000.

Ugunsgrēks izplatījies neticamā ātrumā. Nepilnas divas stundas pēc tā izcelšanās viss pilsētas centrs ap Kr. Barona, Vienības, Rīgas, Baznīcas, Tālavijas, Latgales, Odu un citām ielām jau bijis liesmu pārņemts. Ne tikai koka, bet arī divstāvu  mūra nami ar skārda jumtiem lielajā svelmē aizdegušies dažos acumirkļos.

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 0 / 5. 0