Tiek apzināta Lucmuižas ciemata 250 gadu vēsture - Ludzas Zeme

Tiek apzināta Lucmuižas ciemata 250 gadu vēsture

Tiek apzināta Lucmuižas ciemata 250 gadu vēsture
3
(2)

Augusta sākumā Zvirgzdenes pagasta Lucmuižā notika kāds pasākums, ko rīkoja bibliotēkas vadītāja Jolanta Prīdāne, – „Lucmuižai – 250”. Uz to pulcējās aptuveni 30 cilvēki – pašreizējie un bijušie ciemata iedzīvotāji. Tikšanās kļuva iespējama, pateicoties pašu iedzīvotāju iniciatīvai un atbalstam.

Lasot grāmatas „Ciblas novads” abas daļas, Jolanta Prīdāne atrada pirmās ziņas par novada teritorijā savulaik bijušajām muižām un pusmuižām Ražanovā, Franapolē un Lucmuižā. Tad atrastas publikācijas presē, tajā skaitā Annas Rancānes raksts „Titulu nenēsā” (Diena, 2007. gada decembrī; pieejams internetā) un žurnāla „Citādā Pasaule” nr. 16 (27) publikācija.

Šādi viņai nejauši izdevies visai tuvā apkaimē – Mākoņkalna pagastā – atrast muižnieku Karņicku jaunākās paaudzes pārstāvjus un iegūt interesantu informāciju. Jolanta Prīdāne ir sākusi ģenealoģisko izpēti, lai sastādītu šīs dzimtas koku.

Kāpēc šovasar atzīmēta Lucmuižas 250. gadadiena? Pirmo reizi dokumentos šī muiža pieminēta 1768. gadā. Gatavojoties šai jubilejai, Jolanta Prīdāne ne vien tikās ar Karņicku dzimtas pārstāvjiem, bet arī uzrunāja ciemata ļaudis, lūdzot iesniegt vecas fotogrāfijas un citas lietas. Lai gan atsaucība nebija liela, izdevās savākt pietiekami daudz materiālu un izveidot slaidus, kas tika demonstrēti pasākumā 3. augustā. Daži svētku dalībnieki atnesa līdzi attēlus un dalījās atmiņu stāstos par Lucmuižu ne tik tālā pagātnē. Bija arī neliels koncerts, kurā uzstājās Cirmas pagasta bibliotēkas vadītāja Marina Piterāne un viņas mazmeita, akordeonists Arnis Malahovs.

Ciema bibliotēkā ikviens var iepazīties ar savāktajiem materiāliem: fotogrāfijām un vēsturiskām liecībām. Ikviens var papildināt šo novadpētniecības kolekciju, atnesot uz bibliotēku materiālus par ciemata vēsturi.

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 3 / 5. 2