Latvijas reģionos par 30% palielinājusies iedzīvotāju interese par lombardiem - Ludzas Zeme

Latvijas reģionos par 30% palielinājusies iedzīvotāju interese par lombardiem

Latvijas reģionos par 30% palielinājusies iedzīvotāju interese par lombardiem
5
(1)

Gada sākumā lombardi visos Latvijas reģionos piedzīvojuši strauju iedzīvotāju intereses palielināšanos. To veicinājusi gan Covid-19 ierobežojumu atcelšana un augstie inflācijas rādītāji, gan arī tas, ka lombardi daudzos novados kļuvuši par tuvāko pieejamo finanšu un elektropreču pakalpojumu sniedzēju. Latvijas lielākajā lombardu tīklā Banknote pirmajā ceturksnī lombarda aizdevumi palielinājās par vairāk nekā 30%, ļaujot secināt, ka iedzīvotāju vidū šobrīd ir novērojama jauna tendence – tiek meklētas iespējas aizņemties ātri, bet vienlaikus bez ilgtermiņa papildu saistībām.

 

AS DelfinGroup lombarda aizdevumu vadītājs Jānis Antonovičs: “Iedzīvotāji šobrīd ir ļoti nobažījušies par straujo cenu kāpumu. Viņi nevēlas uzņemties saistības, kuras varētu radīt nedrošību nākotnē. Ekonomiski nedrošos apstākļos kopumā ir novērojama cilvēku vēlme izvairīties no jaunu saistību uzņemšanās. Laikam jau tieši tāpēc lombards šobrīd tiek uztverts kā drošāks risinājums strauju pārmaiņu laikā. Pie tam, aizņemties lombardā ir ērtāk un ātrāk, jo vienīgais saistību garants ir ieķīlātā manta – būtībā jebkura lietota vai mazlietota lieta, piemēram, kaklarota, mobilais telefons, vairs nevajadzīgi bērnu lego vai velosipēds. Nevarētu teikt, ka tā šobrīd ir tikai Latvijas tendence, jo tikpat lielu interesi novērojam arī no Igaunijas iedzīvotājiem Valkas filiālē. Valkā jau ilgstoši eksportējam lombarda pakalpojumus, jo mūsu kaimiņzemē lombarda aizdevumu sektors nav tik attīstīts kā Latvijā. Salīdzinot lombardu popularitāti Latvijas reģionos, lielāko interesi šobrīd varam novērot Kurzemē un Zemgalē. Tikai nedaudz atpaliek Vidzeme un Sēlija, kam seko Latgale. Kopumā lombarda aizdevumus, kā bezriska aizdevuma veidu, izmanto vairāk nekā piektā daļa Latvijas iedzīvotāju.”

Lombarda aizdevumu visbiežāk izmanto, lai segtu gan pirmās nepieciešamības vajadzības un medicīnas izdevumus, gan veiktu mazākus un lielākus pirkumus, kā arī biznesam un nākotnes investīcijām. Piemēram, zeltu, sudrabu un vērtslietas daudzi izmanto kā ilgtermiņa “drošības spilvenu”, ko ir nepareizi pārdot jau pie pirmās nepieciešamības. Ja pēkšņi ir radusies vajadzība pēc papildu līdzekļiem, daudz tālredzīgāk ir izmantot šos līdzekļus kā ķīlu aizdevuma saņemšanai. Tādējādi tiks iegūta nauda tā brīža akūto vajadzību atrisināšanai, bet netiks zaudēts uzkrātais “drošības spilvens”, kas var noderēt nākotnē. Tāpēc liela daļa iedzīvotāju, kuriem ir uzkrātas dažādas vērtslietas, ir regulāri lombardu aizdevuma izmantotāji. Dārgmetālu cenām ir tendence ilgtermiņā palielināties, tāpēc tie visos laikos uzskatīti par labu investīcijas veidu.

Prognozējams, ka pozitīvas tendences lombardu sektorā ienesīs Eiropas zaļais kurss, kas cita starpā pieprasa ražot ilgtspējīgākas preces ar garāku dzīves ciklu. Tas vairos preču kalpošanas ilgumu un apriti. Palielināsies videi draudzīgi domājošo cilvēku skaits, kuri kļūs atvērtāki lietotu preču atkārtotai izmantošanai – pērkot, pārdodot vai ieķīlājot. Precēm kļūstot ilgtspējīgākām ar garāku izmantošanas periodu, tās kļūs arī vērtīgākas otrreizējā tirgū. Tostarp arī lombardos cilvēkiem būs iespējams par savu mantu saņemt vairāk, kas būs labs stimuls arī lietotu preču tirgus attīstībai. Prognozējams, ka gan digitalizācija un iespēja lombarda pakalpojumus sniegt attālināti, gan zaļā domāšana nākotnē kāpinās gados jaunākās auditorijas interesi par lombardiem. Šobrīd visaktīvāk lombarda pakalpojumus izmanto iedzīvotāji 30 – 39 gadu grupā (33%) un 40 – 49 gadu grupā (24%).

 

Par AS DelfinGroup

AS DelfinGroup ir licencēts uz tehnoloģijām balstīts finanšu nozares koncerns, kas dibināts 2009. gadā un strādā ar zīmoliem Banknote un VIZIA. Uzņēmums pastāvīgi attīsta un piedāvā patēriņa aizdevumus, aizdevumus senioriem, nomaksas pakalpojumus, lombarda aizdevumus un lietotu un mazlietotu preču tirdzniecību vairāk nekā 90 filiālēs visā Latvijā, kā arī tiešsaistē. AS DelfinGroup vairāk nekā 300 profesionāļu komanda vidēji mēnesī izsniedz 35 tūkstošus aizdevumu. Uzņēmuma kopējais reģistrēto klientu skaits pārsniedz 400 000. AS DelfinGroup kopš 2014. gada ir pazīstama Nasdaq Riga biržā kā obligāciju emitents un kopš 2021. gada kā akciju emitents Baltijas Oficiālajā sarakstā. Uzņēmums 2021. gadā veica IPO, piesaistot gandrīz 6000 jaunu akcionāru. Uzņēmums veic regulāru ikceturkšņa dividenžu izmaksu. 2021. gadā uzņēmuma kredītportfelis sasniedza 43 miljonus eiro, EBITDA bija 10,2 miljoni eiro un peļņa pirms nodokļiem par dividendēm sasniedza 5,2 miljonus eiro. Uzņēmuma ilgtspējas pamatā ir fokuss uz korporatīvo pārvaldību, fintech inovācijām, atbildīgu aizdevumu izsniegšanu, finanšu iekļaušanu un aprites ekonomikas veicināšanu. Uzņēmums strādā ar peļņu katru gadu kopš 2010. gada.

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 5 / 5. 1