"Ilžai" augsts sasniegums Ludzas igauņu folkloras saglabāšanā - Ludzas Zeme

“Ilžai” augsts sasniegums Ludzas igauņu folkloras saglabāšanā

0
(0)

Ciblas folkloras kopa „Ilža” jau otro gadu strādā ar īpašu repertuāru – Ludzas igauņu dziesmām. Tās ir tik senas, ka šajā igauņu valodas dialektā vairs neviens plašajā pasaulē nerunā. Augsts novērtējums „Ilžas” darbam šajā virzienā ir kolektīva nominēšana balvai „Laiks Ziedonim” novadpētniecības nominācijā „Kedas”, vēsta pašvaldība.

Divas folkloras kopas „Ilža” dalībnieces ir ārkārtīgi aizrāvušās ar šo darbu – Vita Ruduša un Aija Andersone. Vita vairāk darbojas kā mūzikas speciālists, Aija – kā pētnieks un valodnieks. Bija jāizpēta gan Emiļa Melngaiļa atstātie nošu un vārdu ieraksti, gan Tartu Universitātes audioieraksti. Tika veikta to atšifrēšana jeb transkribēšana un nošu materiāla sagatavošana. „Ilža” mācījās dziesmas, veidoja aranžiju, veica audio ierakstu.

„Ilža” ir ļoti pateicīga biedrībai „Darba un kultūras centrs Līdumnieki” un tās vadītāja Igoram Zabiļevskim par ārkārtīgi veiksmīgu sadarbību. Biedrība 2017. gadā piedalījās Latgales reģiona attīstības aģentūras izsludinātajā Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijas Valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2017” projektu konkursā. Un saņemts 1000 eiro liels finansējums. Arī šogad analoģiskā projektu konkursā gūts atbalsts un 1000 eiro liels finansējums.

Projekta mērķis: sagatavot izdošanai CD formātā Ciblas folkloras kopas „Ilža” ieskaņotās Ludzas igauņu dziesmas.

3. maijā, Imanta Ziedoņa 85. dzimšanas dienā, Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” notika apbalvojuma “Laiks Ziedonim” piektā cildināšanas ceremonija. Apbalvojumam novadpētniecības nominācijā „Kedas” bija pieteikta arī „Ilža”, tās veikums Ludzas igauņu folkloras saglabāšanā. Apbalvojumu šajā nominācijā no sešiem nominantiem saņēma biedrība “Skaņumāja” no Ogres.

Nominēšana šim ļoti prestižajam apbalvojumam ir augsts sasniegums. Apbalvošanai tika pieteikti 175 cilvēki un kolektīvi, no tiem balvām tika nominēti 25. Un starp tiem – arī Ciblas folkloras kopa „Ilža”. Latvijas mērogā – augsts novērtējums.

Apbalvojuma “Laiks Ziedonim” mērķis ir ik gadu apbalvot tās personības, kas ar savu izcilību, degsmi, sūtību, veiksmi, stāju un savpatību iedvesmojušas labāku Latviju. Folkloras kopas „Ilža” vadītāja Dace Tihovska pauž lielu gandarījumu un prieku, ka Liepājas „Lielajā dzintarā” pāri visai Latvijai izskanēja Ciblas novada vārds.

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 0 / 5. 0