Filmē raidījumu par latgaliešu valodu Ludzas pusē - Ludzas Zeme

Filmē raidījumu par latgaliešu valodu Ludzas pusē

Filmē raidījumu par latgaliešu valodu Ludzas pusē
0
(0)

Šovasar top raidījumu cikla „Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku” otrās sezonas ieraksti. 22. un 23. augustā tika filmēts materiāls raidījumam par Ludzas izloksni, kas Latvijas TV 1. kanālā tiks demonstrēts 2018. gada novembrī. Raidījuma režisore un pārējā filmēšanas grupa sižetu par Ludzas izloksni filmēja Ludzas novadā un arī Lucmuižā, kur par latgaliešu valodas lietojumu ikdienā stāstīja Vija Tabūne un Vanda Žulina. Tika filmēti arī psalmu un vietējo tautasdziesmu dziedājumi, informē pašvaldība.

Atbraukt uz Ludzu pamudināja tikšanās ar Kroma kolna brolistes aktīvistu Aleksandru Lubānu. Viņš ir dzimis un uzaudzis pie Lielā Ludzas ezera Ķīšu kalna pakājē. Kad aizbrauca dzīvot uz citu pusi, visi smējās par to, kā viņš runāja: īdļu, dūmojļu, ādļu, verļūs… Tad saprata, ka tā ir Ludzas puses izloksne. Kad Kārlis Kazāks papētīja arhīvus, atrada rakstisku liecību tam, ka cilvēki jau izsenis tā runā.

Raidījuma veidošanas komandas pārstāve Žaklīne Zābere atklāj, ka viena raidījuma filmēšanai parasti tiek atvēlētas 3 dienas. Pirms filmēšanas tiek meklēti  cilvēki,  kas varētu stāstīt par konkrēto izloksni. Esot svarīgi sastapt ne vien valodas nesējus (tos, kas runā šajā izloksnē), bet arī cilvēkus, kuri spēj izstāstīt par šīs izloksnes īpatnībām un atklāt iespējamo šo atšķirību veidošanās ceļu vēstures gaitā. Raidījums par Ludzas izloksni būs 3. jaunajā  sezonā, kopumā šoruden  skatītājiem tiks piedāvāti 7 raidījumi ciklā „Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku”.

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 0 / 5. 0