saules enerģijas pietiks visiem

Sergejs TIMOFEJEVS

Siltuma, karstā ūdens, elektrības utt. tarifi nepārtraukti paaugstinās. Ko darīt? Kā atteikties no dārgajiem pakalpojumiem un turpmāk nesaņemt augstus rēķinus? Šie jautājumi ieinteresēja Rēzeknes domes Nekustamā īpašuma nodaļu. Tā organizēja semināru, uzaicinot tajā piedalīties kompānijas ZNS pārstāvjus, kas piedāvā alternatīvus siltuma un gaismas avotus.
— Sveicināti, bēdubrāļi! Par tādiem mēs visi kļūstam reizi mēnesī, kad saņemam apkures rēķinu. Kā jau jūs zināt, tiek solīts, ka tarifi pieaugs arī turpmāk. Nu mēs esam dilemmas priekšā: turpināt maksāt vai atteikties to darīt un kļūt par stāvokļa noteicējiem, — tā savu uzstāšanos sāka Sergejs MALHOVSKIS.
Viņa organizācija piedāvā mums visai neierastu siltuma iegūšanas veidu — saules enerģijas izmantošanu. Pirmajā acu uzmetienā tas šķiet maz ticami: vai mums, kas nedzīvojam siltajās zemēs, pietiks saules siltuma? S. Malhovskis apgalvo, ka pietiks.
— Ar saules enerģijas palīdzību var nodrošināt siltumu gan privātmājās, gan daudzdzīvokļu namos. Pašu apkures sistēmu pat nenāksies pārbūvēt. Mēs izmantojam tos pašus tīklus. Piecstāvu namu pieslēgt mēs varam divās nedēļās. Šai laikā ietilpst arī mājas stāvokļa analīzei nepieciešamie sagatavošanas darbi. Vienu dienu gan māja paliek bez ūdens — tad, kad mēs pieslēgsimies sistēmai. Citādi visi darbi noritēs tā, ka iedzīvotāji tos pat nemanīs.
Lai apsteigtu jautājumu par saules enerģijas nepietiekamību mūsu platuma grādos, Malhovskis minēja Vācijas piemēru.
— Vācija nav daudz vairāk uz dienvidiem par mums, taču tur it visur pāriet uz alternatīvo apkuri. Un ne tikai privātajā sektorā. Arī ielu apgaismošanai tiek izmantotas saules baterijas.
Un tomēr, lai justos drošāk ziemā, kad dienas ir īsas un saules jaudas var nepietikt, S. Mal¬hovskis iesaka uzstādīt nelielu vēja ģeneratoru ar jaudu 0,5 kWt/st, kas izstrādā līdz 12 kWt diennaktī. Tas nodrošinās arī pagrabu, kāpņutelpu un pagalmu apgaismojumu.

Brīvība 352 latu vērtībā
Bet nu pāriesim pie galvenā — cik gan šāds brīnums var izmaksāt?
Aprēķins tika veikts standarta piecstāvu mājai ar 4 ieejām un 60 dzīvokļiem tajā.
Rēķināsim, ka vidēji katrā dzīvoklī ir trīs 10—12 litru tilpuma radiatori, kopā 2160 litru jeb 2,16 m³. Bet kopējais ūdens apjoms sistēmā būs 4,16 m³. Tādam apjomam uz mājas jumta tiek uzstādīti 14 saules kolektori, rēķinot, ka viens kolektors diennaktī sasilda apmēram 400 litru ūdens līdz 80—90 grādu temperatūrai. Viens tāds kolektors maksā 1012 latu. Tātad visi kopā — 14 168 lati.
S. Malhovskis vērš uzmanību uz to, ka ievērojamu ekonomiju dod apstāklis, ka nav jāmaina visa apkures sistēma — tā vienīgi jāatslēdz no centrālās apkures un jāpievieno kolektoriem. Bet darbu izmaksas, ieskaitot visu iekārtu piegādi un montāžu, tiek vērtētas 7 tūkstošu latu apjomā.
Vēl mājā jābūt ūdens ģeneratoram, lai vienmērīgi sadalītu siltumu visas diennakts garumā. To gan firma pati neizgatavo un iesaka pasūtīt individuāli.
Tādējādi, lai šāda māja varētu pāriet uz autonomo apkuri, būs nepieciešami 21 168 lati jeb 352 lati vienam dzīvoklim. Plus vēl arī ūdens ģeneratora izmaksas.
Visi tēriņi veicami tikai vienu reizi. Tiek dota 10 gadus ilga garantija. Bet iekārtas dzīvotspēja tiek rēķināta 30 gadu garumā. Tātad ieguldītā nauda atmaksāsies 2—3 apkures sezonu laikā atkarībā no tā, cik strauji pieaugs maksas par siltumu tarifi.
Tāpat var rīkoties arī ar karsto ūdeni. Aprēķinus veiksim, izejot no tā, ka ģimene diennaktī patērē 120 litru ūdens. Reizinot ar 60 dzīvokļiem, iznāk 7,2 m³. Lai šādu apjomu uzsildītu līdz 80—90 grādiem, būs nepieciešami 20 kolektori. 20x1012=20 240 latu. Iekārtu piegāde un montāža tiek vērtēta 10 tūkstošu latu apmērā. Tātad kopējās izmaksas — 30 240 latu — pa 504 lati no dzīvokļa. Padārgi. Tad jau apkure izskatījās pievilcīgāk un arī atmaksājās ātrāk.
S. Malhovskis ierosina pieslēgt šādai apkurei pat vienu dzīvokli, ja pārējie mājas iedzīvotāji to nevēlas. Protams, tai gadījumā, ja īpašnieks spēj atrisināt visas ar atslēgšanu no centrālās apkures sistēmas saistītās birokrātiskās problēmas.
Lai privātmāja varētu pāriet uz šādu apkuri, jārēķinās ar 2 tūkstošiem latu.
Pēc klātesošo reakcijas nevarēja noprast, vai viņi ir gatavi tik radikālam solim, taču izskanējusī informācija deva vielu pārdomām.