Klāt zemeņu laiks!

Iveta ČIGĀNE

Lai arī vēsāka un lietaināka kā citus gadus, tomēr vasara ir klāt. Klāt arī zemeņu laiks. Sārtas, košas un tumši sarkanas, lielākas un mazākas zemenes, vilinādamas pircējus, gozējas arī Ludzas tirgū. To cena no Ls 1,20 līdz diviem latiem.
Pušmucovas pagasta Šmatos Čerpinsku ģimene zemenes audzē ne tikai sev, bet daļu ražas pārdod arī tirgū.
Tirgošanās labāk veicas Agnesei, viņa ātri izstāsta pircējam, kur un kā ogas ir audzētas.
Izrādās, ka šopavasar visu šķirņu zemenes saziedējušas gandrīz vai reizē. Liels pluss ir tas, ka šogad nav bijušas salnas. Tas nozīmē, ka ražai ir jābūt bagātai. Ogu audzēšanā saimnieki nolēmuši neizmantot nekādas ķimikālijas.
Katrs saimnieks izvēlas, kā savas ogas audzēt. Vieni, lai ogas vienmēr būtu tīras, lieto sūnas, citi — zāģu skaidas vai ruberoīdu. Čerpinskiem ir sava metode: viņi ļauj zemenēm augt zālē. Tas nenozīmē, ka stādiņi nav jākopj, taču zāle ir dabisks aizsargs un ogas, tajā gatavojoties, pēc lietus vienmēr ir skaistas. Arī spārnotie laupītāji — vārnas un žagatas — ne tik viegli var ogas sārtos sānus pamanīt.
Agnese saka, ka šogad ne putni, ne arī nelūgtie zemeņu cienītāji — cilvēki nav manīti. Pagaidām pārdošanā ir agrās zemenes, taču drīz vien būs gatavas arī citu šķirņu ogas.
Jāzeps Čerpinskis atzīst, ka mājinieki ogu laikā zemenes ēd uz nebēdu, jo tie ir īsti vitamīni, nevis tūbiņās vai tabletēs safasēta ķīmija. Vārot arī ievārījumu. Ļoti garšīga ir zemeņu sula.
Ludzāniete Valentīna gan sūrojās, ka, neskatoties uz ziedēšanai labvēlīgo laiku, viņai zemeņu raža šogad nav diez kā padevusies — vainīgs esot smecernieks, kurš ziedu laikā papostījis ziedus. Tā kā ogulāji netika migloti, kaitēklim nekādu šķēršļu nebija. Nākamgad gan tiek domāts cīnīties ar šo kaitēkli.
Kāda sieviete zināja stāstīt, ka šogad lielu postu dārziem nodarot vārnas. Ja skaļie lidoņi uziet kādu zemeņu plantāciju, tad aizbaidīt tos gandrīz nav iespējams. Kādam ogu pircējam uzreiz gatavs padoms šādiem gadījumiem — dārzā jāiespraužot garš miets, kura galā jāuzliek cepure. Putni laikam domājot, ka tas ir kaķis, un vismaz kādu laiku no tiem ir miers.
Pagaidām tirgū zemeņu pārdevēju vēl nav daudz, taču šķiet, ka šovasar ogu netrūks. Arī meža zemeņu raža solās būt laba.